'Yapımına başlanan ancak yarım kalan bir havaalanı yok'
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, havaalanı konusunda Başbakanın söylediğinin dışında başka bir şeyi çıkıp da siyasal anlamda savunur pozisyonda olmayacaklarını söyledi.
Tesisler Müdürlüğünün faaliyetlerinin tanıtım toplantısında gazetecilerin konu ile ilgili sorularına cevap veren Belediye başkanı Muzaffer Külcü, "Havaalanın yolları taşlı ben oraya girmem. Havaalanı ile ilgili tartışmalara girmeyi de doğru görmüyorum.  Ben şu an Belediye Başkanı olarak görev yapan ve Başbakanın partisinin mensubuyum. Dolayısıyla Başbakanımızın söylediği sözün hilafına bir sözü böyle basına açık bir yerde söylemem" dedi.
Konuşmasında kamuoyunda sıkça yer alan yanlış bir bilgiyi de düzelten Başkan Külcü, "Zaman zaman basında, sosyal medyada internette "yapımına başlanan ancak yarım kalan havaalanımız" cümlesi kullanılıyor. Arkadaşlar Çorum'da yapımına başlanan ancak yarım kalan bir havaalanı yok. Kimse ne kendini nede başkasını kandırmasın. Bundan 30 sene önce Plan Bütçeden alınan 300-500 bin lirayı Özel İdareye mazot parası olarak gönderip orada iş makinelerini 15 gün çalıştırıp toprak düzleyerek havaalanı yapımına başlanmış olunmaz. Öyle bir şey yok. Kimse kendini de toplumu da kandırmasın. Bu yanlış bir bilginin düzeltilmesidir. Onun dışında havaalanın yapımı ile ilgili sayın Başbakanımızın söylediklerinin hilafına ilişkin söyleyecek bir sözüm yoktur. Ama milletvekillerimizle şehrin diğer dinamikleriyle sanayicileri ile işadamları ile oturur konuşuruz. Derdimizi tekrar tekrar Ankara'ya anlatırız ve bir gün oradan olumlu cevap alacağımıza inanıyoruz" şeklinde kaydetti.
"Devletin biz yapmayız siz yapın" şeklinde bir uygulaması olmadığının altını çizen Başkan Külcü, "Bazen istediğimiz şeyle ilgili bizim aşırı arzumuz başkaca doğrularında görülmesinin önüne geçiyor. Onu da gölgeliyor. Sayın Başbakanımız Çorum'a geldiğinde Kırkdilim'i geçeceğimiz 7 km'lik yol için 450 milyon liralık kaynak ayırdığını ve oranın tünellerde viyadüklerle geçileceğini sorun olmaktan kökten çıkacağını söyledi. Rakam 450 milyon lira. Bir havaalanının maliyeti ise 100 milyon liradır. Şimdi Kırkdilim'de ki ölüm yolunu geçmek için 450 milyon lira kaynak ayıran bir devlet Çorum'a havaalanı için 100 milyon lirada ayırır. Bugün uygun olmadığı düşünülüyorsa biz gidip konuşacağız Çorum'a gerekli olduğuna Ankara'yı ikna edeceğiz. Allah'ın izniyle bunu yapabiliriz. Bugün olmazsa 3 ay sonra olur 6 ay sonra olur. Ama Allah'ın izniyle 2023'de havaalanını Çorum'a kavuştururuz" ifadelerini kullandı. Başkan Külcü konu hakkında sözlerine şöyle devam etti: "Başbakanımızla gidip görüştüğümüzde 'biz yapmayız da siz yapmak isterseniz yapın' derse başım gözüm üstüne. 'Onu şu bakanlık bunu şu Bakanlık yapsın' şeklinde bir taassup içinde olmayız yeter ki onun önü açılmış olsun. Burada havaalanının yapım maliyeti ile işletme meselesini birlikte konuşmamız lazım. Biz 5 lira harcayalım yapılsın sonra devlet her ay 5 lira harcasın. Devlet harcaması gerekiyorsa harcar. Başka yere harcıyorsa buraya da harcar. Ben ona da itiraz etmiyorum. Ama biz belediye olarak Başbakanımızın söylediğinin dışında başka bir şeyi çıkıp da siyasal anlamda savunur pozisyonda olmayız."Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkatsizlik Buğday Tarlasını Yaktı !
Evinin önünde eski kıyafetlerini yaktığı sırada sıçrayan kıvılcım 200 dönüm buğday tarlasında...

Haberi Oku