Türkiye'nin İlk Kırsal Yaşam Ve Tarım Müzesi Çorum'da Kuruluyor
Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Cumhuriyetin ilan edildiği ilk oturumu en yaşlı üye sıfatıyla meclis başkan vekili olarak yöneten ve Cumhuriyetin ilan edildiği metni okuyan dönemin Çorum Milletvekili Abdullah İsmet Eker'in Çorum'daki çiftliği, Türkiye'nin ilk Kırsal Yaşam ve Tarım Müzesi olarak turizme kazandırılacak.


Kent merkezine 7 kilometre mesafedeki çiftlik, Eker'in varisleri tarafından turizme kazandırılması şartıyla İl Özel İdaresine devredildi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 3 aşamalı olarak hazırlanan restorasyon projesinin birinci aşamasında, Eker'in balmumu heykelinin de yer aldığı etnografya müzesinde, dönemin günlük yaşantısına ışık tutuluyor. 

Projenin ikinci aşamasında ise 5 bin metrekare alana kurulu çiftliğin, kırsal yaşam ve tarım müzesine dönüştürülmesi hedefleniyor. 

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ömer Arslan, çiftlikte, kırsal yaşam ve tarım müzesi kurulması için kısa süre içinde çalışmaların başlayacağını söyledi.

Müzede, Cumhuriyet'in ilk yıllarında bir çiftlik evinde kırsal yaşamın nasıl olduğunu en ayrıntılı şekilde göstereceklerine işaret eden Arslan, "İnsanlığın tarımla tanıştığı kalkolitik çağdan bu yana tarım alanındaki evreler, yan yana dizili odalarda kronolojik sıraya göre betimlenecek. Bu odalar, belirtilen tarihi dönemlere uygun olarak tefriş edilecek. Öğrencilerin tarım konusunda eğitimi, laboratuvarlar olacak." ifadelerini kullandı.


“ÖĞRENCİLERE KONAKLAMALI VE UYGULAMALI EĞİTİM VERECEĞİZ”

Konağın bahçesine kurulacak seralarda, öğrencilere uygulamalı tarım eğitimi verileceğini aktaran Arslan, "Konakta konaklama imkanına sahip olacak öğrencilerimiz, seralarda da uygulamalı tarım eğitimi alacak. Ayrıca konak içinde oluşturulacak laboratuvarla organik tohum çalışmaları yürütülecek. Bu da müzemizi diğer müzelerden ayıran en önemli özellik olacak." dedi.

Çiftliğin konaklama, mutfak, kiler, kümes gibi bölümlerinin yeniden canlandırılacağını anlatan Arslan, "Çorum olarak Türkiye'nin sayılı arkeoloji müzelerinden birine sahibiz. İsmet Eker Konağı projesinin tamamlanmasıyla Türkiye'nin ilk kırsal yaşam ve tarım müzesine de sahip olacağız. Projeyi hazırlayan danışman firmaların, ÇEKÜL Vakfı'nın tespitine göre burada bir ilki gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

“ORGANİK TARIM PAZARI KURULACAK”

Arslan, projenin üçüncü aşamasında ÇEKÜL Vakfı'nca, çiftliğin girişine teşhir ve tanzim bölümü oluşturulacağını, burada organik ürünlerin haftanın belirli günleri satışının gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Çiftliğin etrafında tarıma elverişli büyük bir alan olduğuna dikkati çeken Arslan, bu alanda organik tarım yapılmasını teşvik edeceklerini, üretilecek tarımsal ürünlerin satışıyla bölgeye ekonomik girdi sağlanacağını kaydetti. 

Arslan, 2 milyon 205 bin lira tutarındaki proje bütçesinin 800 bin lirasının Orta Karadeniz Kalkınma Ajansınca hibe desteği ile sağlanacağını sözlerine ekledi.

 Ajans Çorum
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Dikkatsizlik Buğday Tarlasını Yaktı !
Evinin önünde eski kıyafetlerini yaktığı sırada sıçrayan kıvılcım 200 dönüm buğday tarlasında...

Haberi Oku