Efsane komutan bu kez Çorum'da tekbir getirdi
20 yıl önce Bosna Savaşı esnasında, dönemin devlet başkanı Alijaİzzetbegoviç önünde ordusuna tekbir getirten komutan olarak tanınan Bosna Ordusu 7.Müslüman Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç, bu kez Çorum'da tekbir getirdi.
Bosna Hersek'in efsane lideri Aliyaİzzetbegoviç, vefatının 14. yıl dönümü nedeniyle İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından düzenlenen anma programında konuşan Bosna Ordusu 7.Müslüman Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç, Bosna- Sırp Savaşı'nda yaşanılanları anlatarak, Bosna'nın Osmanlı'dan sonra kimliğini kaybettiğini söyledi.
İnsani Yardım Vakfı (İHH), Bosna Hersek'in efsane lideri Aliyaİzzetbegoviç, vefatının 14. yıl dönümü nedeniyle bir anma programı düzenlendi. 
İHH Konferans Salonu'nda gerçekleşen anma programına İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Bosna ordusunda 7.Müslüman Tugayı'nı idare eden, Aliya Izzetbegoviç'in gazi komutanı Tuğgeneral Şerif Patkoviç, ÇORİMDER Başkanı Ayhan Boyraz ve İHH dernek üyeleri katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan İHH Çorum Şube Başkanı Selim Özkabakçı, Bosna'nın kendileri için ayrı bir yeri olduğunu söyledi.
‘İHH’nın temelleri Bosna’da atıldı’
Gençlik yıllarında Bosna savaşı ile yoğrulduklarını belirten Özkabakçı, Bosna-Sırp savaşında Bosnalı Müslümanlara destek olmak için çok çalıştıklarını anlatarak, İHH'nın temellerinin de Bosna'da atıldığını söyledi.
Savaş döneminde dünyanın ortasında Avrupa'nın göbeğinde Müslümanların katledildiğini belirten Özkabakçı, Bosna savaşı ile birlikte Almanya'da ki Müslümanlar İHH'nın kurulması için biraraya geldiğini ancak Almanya'nın baskıları yüzünden İHH'nın İstanbul Fatih'te kurulduğunu söyledi.
Bosna'nın efsanevi lideri Aliyev'i de savaş dönemlerinde tanıdıklarını belirten Özkabakçı, Aliyev'in Bosna Hersek tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade etti.
Bosna-Hersek ile Sırp savaşı yıllarında Aliya'nın yanında orduya tekbir getirten subay olarak tanınan Şerif Patkoviç ise konuşmasında Aliyev'in tek kelime ile anlatılmayacağını söyledi.
Aliyev'in sıradan halktan birisi olduğunu dile getiren Patkoviç, kendisinin övülmeyi sevmediğini hatta övenlere de çok kızdığını söyledi.
Aliyev'i tanıyanların kendisine çok büyük saygısı olduğunu belirten Patkoviç, onun cümlelerle anlatılacak bir lider olmadığını söyledi. 
Patkoviç, konuşmasının devamında kitaplarda yer almayan ve bilfiil kendinin yaşadığı olayları anlattı Bosna - Hersek' teki zulmü, işkenceleri ve direnişi bizzat yaşayan ve gören biri olarak yaşanan sıkıntıları dile getiren Patkoviç, devletin yeni kurulma zamanlarından başlayarak Sırpların kendilerine yaptıklarını anlattı.Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“El birliği ile Çorum’umuzu güzelleştirmeye...
19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle Çorum merkez mahalle muhtarları Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü...

Haberi Oku