YAŞAM:
Belediye sokak hayvanlarına sahip çıkıyor

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Geçici Hayvan Bakımevi'in ziyaret ederek burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgeler aldı. Hayvan Bakımevi'nde her türlü hayvanın bakımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Külcü, "Şu anda barınağımızda 114 hayvan bulunuyor. Bunların içerisinde kedi, köpek, koyun, at, eşek, kartal, akbaba, atmaca gibi değişik türlerdeki hayvanın bakımını ve tedavisini yapıyoruz" dedi.

Geçici hayvan bakımevinin bir barınak olmadığının özellikle altını çizen Başkan Külcü, "Bakımevine getirilen sokak hayvanları ve yaban hayvanlarının tedavilerini yapıyor, bakımlarını gerçekleştiriyor ve doğal ortamına bırakıyoruz. Sokak hayvanlarının da kısırlaştırma işlemleri Belediyemiz tarafından burada yapılıyor" şeklinde kaydetti.
Evcil hayvan besleyen vatandaşlara da seslenen Başkan Külcü, evlerine aldıkları hayvanları bir süre sonra sokağa terk ettiklerini dile getirerek, vatandaşların bu hayvanları sokak yerine Belediyenin Geçici Hayvan Bakımevi'ne bırakmalarını istedi. 

Sokak hayvanlarının insanların güvenliğini de tehlikeye soktuğunu ifade eden Külcü, "Başıboş gezen atlar meselesi var bir de. Yol güvenliğini tehlikeye sokmaları sebebiyle orada oluşabilecek kazalardan meydana gelebilecek her türlü sonuç vicdanları yaralayacak telafisi mümkün olmayan durumlara sebep olabilecektir. O yüzden atların sokaklara başıboş bırakılmaması gerektiğini hatırlatmak istiyorum" dedi. 

BAKIMEVİNDEKİ HAYVANLARA YÜKSEK KONFOR
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Veteriner İşleri Müdürlüğü'nün hizmetlerini bazılarının boşa yapılan bir hizmet gibi algıladığını ancak kendilerinin hasta ve bakıma muhtaç hayvanlara sahip çıkmayı bir görev bildiklerini söyledi. Çorum Belediyesi'nin bakımevindeki hayvanlara yazın bunaltıcı sıcaklar ve kışın da dondurucu soğuklara karşı iklimlendirme yaptığının altını çizen Başkan Külcü, "Yazın hayvanları serinletiyor, kışın da soğuğa karşı ısıtıyoruz. Hayvanların rahatça yaşayabilecekleri bir ortam hazırlıyoruz. Bu çalışmamızla Türkiye'nin dört bir yanından hayvanseverler bizleri arayıp teşekkür ediyorlar" ifadelerini kullandı. 
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile birlikte geçici hayvan bakımevini gezen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan da yaptıkları değerlendirmelerde Çorum Belediyesi'nin bu örnek çalışmasının diğer belediyeler tarafından da uygulanmasını ümit ettiklerini söylediler. Ermiş ve Sayan, çalışmaları nedeniyle Başkan Külcü'ye teşekkür ettiler.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Meteorolojiden Çorum’a Uyarı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Çorum'la birlikte 17 şehre kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı...

Haberi Oku