SİYASET:
Kurt, ‘Her zaman yanınızdayız'
Çorum, Türkiye Beyaz Ay Derneği’nin İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Toplanrtıda, engellilik konusunda önemli çalışmalara imza atan yöneticilere hitabeden AK Parti Çorum Millekvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, her zaman engellilerin yanında yer aldıklarını söyledi. 
Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül de konuşmasında, sosyal bir devlet olma konusunda Türkiye'nin Avrupa'dan kat kat önde olduğunu ifade etti.
Önceki gün Çorum Belediyesi Engelli ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Beyazay Derneği Çorum Şube Başkanı Dr. Neslihan Hüsülüoğulları, Türkiye Beyazay Derneği İç Anadolu ve Karadeniz şube başkanları katıldı.
Toplantının açış konuşmasını yapan Beyazay Derneği Çorum Şube Başkanı Neslihan Hüsülüoğulları, engelliler hakkında yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, çalışmalarında her zaman yanlarında olan Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi’ne teşekkür etti. MİLLETVEKİLİ KURT: HER ZAMAN YANINDAYIZ
Hüsülüoğulları'ndan sonra söz alan AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da her zaman engellilerin yanlarında olduklarını belirterek, "Çorum Belediyemiz olsun, Aile politikalar olsun tüm desteğimiz sizinle. Engellilerimiz bizim için özelimiz. Daha iyilerini hak ediyorlar. Aile Sosyal Politikalar bakanlığına iletmek istediğiniz, olmazsa olmaz dediğiniz notlar için buradayım. Yol haritası çizmek için buradayım. İnşallah bir gün ortak bölge projelerini de konuşuruz" dedi.
ÇOBAN: 4 BİN 500 KİŞİYE EVDEBAKIM YARDIMI YAPIYORUZ
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban ise Çorum'da 4 bin 500 kişiye evde bakım yardımı yaptıklarını dile getirerek, "Heyet raporunu bize ulaştıran annesi veya babasına bakana da aylık 1027 TL ücret ödüyoruz. Engel oranına göre de engellilere maaş ödüyoruz. Çorum'da şuan 7 binin üzerinde engelliye maaş veriyoruz. Devletimiz bu bakımların, maaşların yanı sıra şuanda eğitimine devam eden hafif zihinsel, orta zihinsel veya daha ağır olanları evinden okuluna okulundan evine bırakıyor. Geldiğimiz noktada yapılan hizmetler güzel bir noktada" ifadelerini kullandı.
'BELEDİYE, ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTI'
Çorum Belediyesi'nin engellilere çok önemli yatırımlar yaptığını da aktaran Çoban, "Çorum, Belediyemizle birlikte engelli olayını daha bir anlar, hisseder duruma geldi. Çok önemli yatırımlar yaptılar. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
GÜL: HAYALLERİN ÖTESİNDE İŞLER YAPTILAR
Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül de, bu tip faaliyetleri çok kısa ve dar çerçevede yapan gönüllü kuruluşların son 15 yılda hem belediye hem de hükümet sayesinde hayallerin ötesinde işler yaptıklarını ifade etti.
'HERKESE AKÜLÜ ARAÇ VERİYORUZ'
Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde 260 engelliye hizmet verdiklerini vurgulayan Gül, "İlk göreve başladığımızda Almanya'dan akülü araç geldi. İşlemleri 1 yıl sürdü. Bir toplantıda Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü 'Çorum'da ne kadar engelli vatandaşımız varsa akülü araç verelim' dedi. Şuanda ne yurtdışından ne de başka bir yerden bağış almıyoruz. Belediyemiz imkânları ile maddi durumunu sorgulamaksızın rapor getiren herkese akülü araç veriyoruz" şeklinde konuştu.
Gül, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: "Kız kardeşimi 5 yıl sırtımda taşıdım. Ne belediye ne devlet en küçük konuda yardım etmedi. Engelli konusunda hem yavrularımız hem de Türkiye zinciri kırdı. Ufku geniş bir ülkede yaşamaktan, dünyada liderliği tartışılmayan Recep Tayyip Erdoğan gibi bir Cumhurbaşkanımızın da olmaktan son derece gurur duyuyorum. 
Almanya'dan gelenler orada sakat maaşı verildiğini anlatıyorlardı. Bu hayal ötesi bir şey diyorduk. Nasıl olur diye şaşırıyorduk. Amerika'yı, Avrupa'yı gezen bir kardeşiniz olarak biz sosyal politikalarda, sosyal bir devlet olma konusunda Amerika'dan da Avrupa'dan da kat kat öndeyiz."
AYVA: KENDİMİZE KOYDUĞUMUZ ZİHİNSELSORUNLARI AŞMAK ZORUNDAYIZ
Son olarak söz alan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da insanların kendisine koyduğu zihinsel sorunları aşmaları gerektiğini söyledi.
Geçmiş yıllar da Amerika'da yapılan bir eylemden örnek veren Ayva, "Amerika'da bundan 5,6 yıl önce bir eylem yapıldı. Nedeni ise spor salonlarının buz patenine engellileri almıyorlar. Geçen Çorum'a geldiğimizde biz buz pateni yapmaya çalışınca aklıma o sahne geldi. Bir tarafta pistlere alınmayan engelliler bir tarafta ise engelliler burada kaysın diye teşvik yapsın diyen bir Belediye. Geldiğimiz bu nokta çok önemli. Kendimize koyduğumuz zihinsel sorunları aşmak zorundayız. Niye geleceği daha büyük düşünmüyoruz. Niye kompleksimiz var, niye yapamayacağımızı zannediyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘Barış ve kardeşlik milletimize ait’
AK Parti Çorum Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Parlementolararası Birlik...

Haberi Oku