SAĞLIK:
Göğüs Hastanesi taşınacak, yerine Sağlıklı Yaşam Merkezi yapılacak
Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni binasına taşınması ile boşalacak binaların akıbeti belli oldu. Hastanenin eski binasındaki 3 blok yıkılacak ve kalan bina ise Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmet verecek.
Rektörlükte, Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ve Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ile değerlendirmelerde bulunan Vali Necmeddin Kılıç yaptığı konuşmada hastanenin taşınması ile boşalacak binaların ne olacağını açıkladı.
Üniversitenin taşınma işlemi devam eden eski hastanenin 4 binasında depreme dayanıklılık ile ilgili bir inceleme yaptığını ve ön raporların sonuçlarına göre 3 bloğun sağlam olmadığının belirlendiğini dile getiren Vali Kılıç, "A,B ve C bloklar yıkılacak. D blok kalacak. Taşınma işlemi bittikten sonra D blokta onarım yapacağız ve ardından ise Göğüs Hastalıkları Hastanesi buraya taşınacak. Ancak diğer branşların doktorları da atanacak ve temel sağlık hizmetleri de verilecek. Göğüs Hastalıkları Hastanesi binası da Türkiye'de sağlıkta yeni bir konsept olarak hayata geçirilen Sağlıklı Yaşam Merkezi olacak. Türkiye'de çok az ilde var ve yeni bir anlayışla hizmet verecek" dedi.
AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ise hastanelerle ilgili bir yol haritası çizdiklerini ve bu doğrultuda ilerlediklerini ifade ederek, "Gülabibey Mahallesi Çorum'un ikinci büyük mahallesidir. Benimde doğup büyüdüğüm yerdir. Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde sağlık hizmetleri verilecek acil sağlık hizmetleri ise aynen devam edecek" şeklinde kaydetti.
Çorum'u sağlıkta bölgenin yıldızı yapacaklarını dile getiren Ceylan, "Sağlıkta sevkleri en aza indirmeye çalışıyoruz. Sağlıkta iyi yerdeyiz ve hiçbir mahalle mağdur olmayacak" ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ NEDİR?

Sağlık eski Bakanı Recep Akdağ Sağlıklı Yaşam Merkezleri ile ilgili yaptığı bir açıklamada şu bilgileri vermişti:
"Bizim birinci basamaktaki hizmet birimlerimiz aile hekimlerimizdir. Aile hekimlerimizin binaları, merkezleri var. Orası küçük bir yer değilse beş altı tane aile hekimi birlikte çalışıyor. Birkaç aile sağlığı merkezlerinin hizmet alabileceği ortak bir bina oluşturuyoruz. Çok özel tasarlanmış bir bina bu. Bu binada diyetisyenler, psikologlar, fizyoterapistler yerine göre spor hocaları, şeker hastalığı gibi sürekli hastalıklarla ilgilenen özel eğitim almış hemşire bulunacak. Röntgen ve ultrason imkanı olacak. Kanser taramaları, anne-bebek sağlığı ile ilgili hizmetler burada verilecek."Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Çölyak Günü Kahvaltısı Düzenlendi
9 Mayıs Çölyak Günü etkinlikleri kapsamında kahvaltı programı düzenlendi.

Haberi Oku