ÖZEL HABER:
‘Çorum top sesiyle inlerdi'
Eski Saray Sineması emekli makinisti Sami Erhan, çocuk yıllarındaki Ramazanlar’ı anlattı.
Ramazan Ayı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan iftar topu geleneğinin geçmişte imsak vaktinde de uygulandığını anlatan Sami Erhan, Ulucamii minaresinden atılan işaret fişeğinin hikayesini de Hakimiyet okurlarıyla paylaştı.

‘KALE, RAMAZAN’DA BOŞALIRDI’

1970’li yıllara kadar tarihi Çorum Kalesi’nin giriş kapısı üzerinden iftar topu atıldığını anlatan Erhan, “Gürültü ve basıncın etkisiyle evlerinin camları dahi kırılan mahalle sakinleri Ramazan Ayı’nı ya bağevlerinde ya da akrabalarında geçirirlerdi” dedi.
“Top sesinden korkan çoğu kadının panikle mantı kazanlarını devirdiği vakidir” diyen Erhan, o yıllarda iftarın yanı sıra gece de halkı sahura kaldırmak için top atışı yapıldığını söyledi.
Top atma işinin ‘Demirci Bekir’ ve ‘Arabacı Mustafa’ lakaplı kişilerce yapıldığını dile getiren Erhan, “Topçularımız o tarihlerde bugünkü davulcular gibi kapı kapı dolaşıp ‘top parası’ diyerek bahşiş toplarlardı” diye konuştu.

Ramazan hatıralarıyla dinleyenleri 60 yıl öncesinin Çorum’una götüren Erhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Babam rahmetlik ‘Fişekçi Helle Fazlı’ diye tanınırdı. Saat tamircisi olan babam, Ramazan Ayı öncesinde Belediye’den barut alıp fişek ve çıtırpıtırimâl ederdi. Ayrıca zamanın müftüleri ile vakit hesabını yapıp Osman Eftekin’in matbaasında imsakiye bastırır, ücret mukabilinde halka dağıtırdı.

Devane’deki evimizin bahçesinde Ramazan fişeği yapan babam, köylere dahi satış yapardı. Ramazan Ayı boyunca Ulucamii’nin batı cephesindeki minaresinden iftar ve sahurda fişek atan babam, köstekli saatlerine bakan
müezzinlerin ezana başlamasıyla birlikte fitili ateşlerdi. Kaleden fişeği gören topçular da atış yaparlardı. 

Fişeğin ışığının Deller ve Kuruçay gibi yakın köylerden dahi görüldüğü söylenirdi. Yani şehir merkezinin yanı sıra çevre köyler de Ulucamii’den atılan fişeği görüp iftar ve sahur ederlerdi.
Camiye kadar her gün babamı takip eden çocuklarsa patlayan fişeğin boş kovanı va çubuğunu kapmak için birbirleriyle yarışırlardı.”Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Motor yarışları nefes kesiyor (!)
Motosiklet sürücüleri, çevre yolunu yarış pistine çevirdi. İftar saatine yakın bir zamanda başlayan...

Haberi Oku