ÖZEL HABER:
Bunun adı mucize kurtuluş
 Haber- Yusuf ÇINAR

Olay Ulukavak Mahallesi Örnek Evler 2.Sokak Karakaş Apartman’ında dün gece meydana geldi. Burada ikamet eden bina sakinlerinden 48 yaşındaki Fatma T., yakınları ve misafirleri ile birlikte 5.kattan asansöre bindi.

Aşağı katlara doğru hareket eden asansör hızla aşağıya düştü ve 2. katta takıldı. Asansörün içerisinde bulunanlar çığlık atıp yardım istedi. Birkaç saniye sonra yeniden hareketlenen asansör zemin kata düştü. Asansörün 5.inci kattan zemin kata düştüğünü görenler yardıma koşup Sağlık görevlilerine ve itfaiye ekiplerine haber verildi. İtfaiye ve sağlık görevlileri yaptığı çalışma sonucu Refiye M, Fatma Taştan., Yusuf M., Anne Emine M.,Tusem M., Hilmi Can Ç., ve Rabia G. yi bulundukları yerden çıkardı.Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken, yapılan araştırmada asansörün halatının raydan çıktığı tespit edildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

Konuyla ilgili daha önce açıklaması bulunan AYSAD Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayiciler Derneği Başkanı, Makine Yüksek Mühendisi Tunç Timurkan, “Asansör normalde aşağıya düşmez. Bir sebebi olması lazım. Çok yüklenilmiş veya halat kopması gerçekleşmiş olabilir. Halatlarda tam 14 misli emniyet vardır. Montajda da bir hata olabilir. Asansörün düşmesini engelleyen ‘Paraşüt’ denilen bir emniyet sistemi vardır. Asansör normal hızının üzerine çıktığı zaman, ortalama yüzde 25 daha fazla hıza ulaştığı an, rayları çelik paraşüt parçaları sıkar ve kabini durdurur. Bu olayda ya hız yüzde 25 fazlasına çıkmadı ya da paraşüt kabini tutamadı. Kişi böyle bir olay yaşadığında çömelebilir. Sağlam bir yere tutunmakta da fayda vardır” bilgisini vermişdi.
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sevgi 7 yıl önce

allah korumuz

‘Çorum top sesiyle inlerdi’
Eski Saray Sineması emekli makinisti Sami Erhan, çocuk yıllarındaki Ramazanlar’ı anlattı.

Haberi Oku