ÖZEL HABER:
Bir Ceviz Ağacı 6 Bin 500 Nüfuslu İlçenin Geçim Kaynağı Oldu

Haber/ Yusuf ÇINAR

Şu sıralar Türkiye'nin ceviz ihtiyacının yüzde altısını karşılayan ilçede 'Oğuzlar 77' markasıyla yılda bin 500 ton ceviz üretimi gerçekleştiriliyor. İlçede yaşayanların yüzde 90’ı da geçimini ceviz üretimi yaparak sağlıyor.

Oğuzlar İlçesi AK Partili Belediye Başkanı Ali Uyanık, 2023 yılında ilçenin 10 bin ton ceviz üretimi yapabilmek için kolları sıvadıklarını söyledi.

Belediye olarak büyük 'Tarımsal Sulama Projesi'ni ve kapsamında markalaşma çalışmalarını uygulamaya koyduklarını söyleyen Başkan Uyanık, "İlçemizin hemen hemen tek geçim kaynağı denilebilecek 'Oğuzlar 77' markası ile ceviz, tam manasıyla markalaştığı zaman ülkenin ceviz ihtiyacının büyük bölümünü karşılayacaktır” dedi.

MOBİLYE ÜRETİMİ İÇİN YÜZLERCE CEVİZ AĞACI KESİLDİ, KESİLMEYEN BİR TANE CEVİZ AĞACI İSE İLÇEYE HAYAT VERDİ

Bilimsel araştırmalar bu gün cevizin anayurdunun Anadolu toprakları olduğunu ortaya koymaktadır diyen Uyanık, “Bu gün sayılı da olsa, yaşayan ceviz ağaçları arasında yaşları 400-500 yıl olan ağaçlarımız mevcuttur. Bu popülasyon doğal olarak çok yaygın bir şekilde ilçe sınırları içerisine yayılmışken, 1960 ve 70 li yıllarda uygulanan yanlış politikalar sonucu, ceviz ağaçlarımız, ihraç edilmek ve mobilya üretiminde kullanılmak üzere kesilerek yok olmakla karşı karşıya kaldı. Kalan bu ağaçlardan bir tanesi öyle bir ağaçtır ki; Oğuzlarımız bu gününü ve yarınlarını bu ağaca borçludur. Halkımız bu ağaçtan aldığı aşı kalemleri ile fidanlarını ve mevcut ceviz ağaçlarını aşılayarak tüm Oğuzları kuşatmıştır ve ilçe halkı kesilmesine izin verilmeyen bu ağaç sayesinde geçimini sağlamaktadır.” dedi.

UZMANLARI ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Markalaşma yoluna giden cevizin Aliağa’nın cevizi olduğunu, 2010 yılından itibaren yolculuğuna “Oğuzlar 77” adıyla devam ettiğini, Oğuzların artık ceviziyle anıldığının altını çizen Uyanık, “Şöyle ki; İlçemiz son derece kısıtlı tarım arazileri ve coğrafi alan olarak ülkemizdeki en küçük coğrafi alanına sahip olan ilçeler arasında yer aldığı halde ülkemiz ceviz üretiminin %3 ila %6 ‘sını karşılamaktadır. İlçemiz ceviz ticaretinde söz sahibidir ve ceviz borsası konumundadır. Ülkemiz ceviz ticaretinin önemli bir bölümü ilçemiz üzerinden yapılmaktadır. Halkımız ceviz ve ceviz fidanı üretiminde büyük deneyim ve bilgi birikimine sahiptir. Bu sadece bizim tespitimiz değildir,1–2 Eylül 2006 tarihlerinde İlimizde yapılan 5. ceviz çalışma gurubu toplantısında, çalışma programı kapsamında 100’ü aşkın uzmanın ilçemizi ziyaret ettiklerinde de tespit edilmiştir. Buradaki üretimin boyutları ve yöntemleri, uzmanları şaşkına çevirmiş, hepsinin takdirine şayan olmuştur” dedi.

OĞUZLAR 77 ADIYLA SERTİFİKALANDIRDIK

Oğuzlar Belediye Başkanı Ali Uyanık ceviz üretimi için yapılan çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi.

“2004 yılında Yalova Atatürk Bahçe Bitkileri Enstitüsü’ne müracaat ederek, 6 yıllık bir çalışmanın sonucunda, Ali Ağanın Oğlunun cevizi diye bilinen ceviz çeşidimizi “Oğuzlar 77 adıyla” sertifikalandırarak literatüre girmesini sağladıklarını söyledi.

2012 yılında 100.000 fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Uyanık, “2016 yılı için hedefimiz 1 milyon fidanı toprakla buluşturmak. Bugün ilçemizde 1500 ton olan ceviz üretimini 2023 yılına kadar 9-10 bin tona çıkararak 140-150 milyon Lira getiri cevizden, 25-30 milyon ¨ getiri de fidandan hedeflemekteyiz. Bir o kadar ekonomiyi de ceviz ticareti ve yan ürünlerden ve turizmden elde etmek hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Oğuzlarımız ve Oğuzlar 77 ceviz çeşidi marka olma yolunda da çok önemli mesafeler almıştır” dedi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘Çorum top sesiyle inlerdi’
Eski Saray Sineması emekli makinisti Sami Erhan, çocuk yıllarındaki Ramazanlar’ı anlattı.

Haberi Oku