KÜLTÜR:
‘Necip Fazıl'ı hak eden bir  nesil yetiştirmek istiyoruz'
Büyük Doğu'nun ve Anadolu gençliğinin üstadı Necip Fazıl, şiirleri ve hatıralarıyla yâd edildi.  Geceye katılan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, yaptığı konuşmasında, "Necip Fazıl'ın, Mehmet Akif'in bir yol gösterici olduğuna
inanıyoruz. İnşallah onlara sahip çıkabilen ve onları hak ettiği yerlere getiren bir nesil yetiştirmiş oluruz." dedi.

Çorum Belediyesi ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Necip Fazıl Kısakürek'i Anma Etkinliği" önceki  gece saat 20.30'da Devlet Tiyatro Salonu'nda yapıldı.

Programa Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Belediye Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. 

Üstadın kendi sesinde bir şiirin okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Çorum Belediyesi Tesisler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu yaptı.

Yabacıoğlu, "Necip Fazıl'ı sadece bir şair olarak tanımlamak yanlış olacaktır. O şairliğin yanı sıra yüzyılların genişliğine sahip bir felsefi düğüm uzmanıdır. O herkesin bildiği ünvanıyla kaldırımlar şairidir." dedi. 
Lise ve ortaokullardan öğrencilerin seslendirdiği Necip Fazıl şiirlerine Çorum Belediyesi orkestra ekibi eşlik etti. Her şiirin sonunda klasik Türk müziğini andıran şarkı tarzında söylenen şiirler gönülleri mest etti.
Etkinlik sonunda görevli öğrencilere hediyelerini takdim eden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, gecenin önemine değindiği konuşmasında şunları ifade etti; "Bizim çocuklarımıza, genç nesillerimize Mehmet Akif'i, Necip Fazıl'ı, Erdem Beyazıt gibi edebiyatçılarımızı öğretmemiz lazım. İnanıyorum ki ben çocuklarımızın bu akşam okudukları şiirleri, o şiirlerde ki kelimelerin dizelerin her birinin manasını kendi içlerinde de hissedecekler ve hayatları boyunca da unutmayacaklardır.
Biz ta imam hatip yıllarında bunları okumaya başladık, o günden bugüne kadar da içimizde ki sevgi ve aşk hiç değişmedi. Özellikle gençlerimize yönelik olan bu çalışmaları önemsiyoruz. Necip Fazıl'ın, Mehmet Akif'in bir yol gösterici olduğuna inanıyoruz. İnşallah onlara sahip çıkabilen ve onları hak ettiği yerlere getiren bir nesil yetiştirmiş oluruz. 

Yıllar öncesinden sanki bugünleri görürcesine mesajlar veren Necip Fazıl, işte bugün Türkiye'ye bakıyorsunuz o mücadelenin bir eseri olarak ortadır. Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili çok güzel bir sözü vardır. Necip Fazıl Der ki; 'Şiiri ben yazarım, Tayyip okur'.  Okuduklarını sadece dilinde bırakmayı onu manasını, ruhunu, mücadelesini  yüreğine yerleştirince de işte bugün bu işin çilesini çeken insanlar ülkemizi her manada söz sahibi makamlarında bulunan insanlar haline geldiler."Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Samsun Gençlik Festivali Başlıyor
Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen ve Karadeniz’in dört bir yanından gelen müzikseverlerin akınına uğrayan...

Haberi Oku