GÜNDEM:
Uzmanlardan grip salgını uyarısı
Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte Çorum'da grip vakalarında artış gözlendi. Türkiye'de bir çok ilde grip vakalarında artış yaşanırken, Çorum'da da hastanelerde son zamanlarda grip ve soğuk algınlığı şikayeti ile gelenlerle doldu, taştı.
Yaklaşan kış mevsimi öncesi grip ve soğuk algınlığı vakalarında artış göstermesine ilişkin uzmanlar uyarı ve korunma önerilerinde bulundu.
Çorum Özel Hastane K.B.B. Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Köse, grip ve soğuk algınlığına karşı vatandaşları uyararak, özellikle hijyen konusuna dikkat çekti.
Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla grip ve soğuk algınlığında artış olabileceğini dile getiren Köse, sarılma, tokalaşma gibi fiziksel temaslardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. 
Vatandaşların grip diyerek geçiştirmemesi gerektiğini vurgulayan Köse, grip aşısının da önemli olduğunu ifade ederek, okulların açılması ile birlikte çocukların risk altında olduğunu söyledi ve çocukların grip aşısını mutlaka olması gerektiğini kaydetti. 
'EKİM VE NİSAN AYINDA ARTIŞ GÖSTERİYOR' 
Özellikle Ekim ve Nisan aylarında grip ve soğuk algınlığının artış gösterdiğini belirten Köse, hava sıcaklıklarının azalması, okulların açılması ile insanların daha fazla kapalı mekanlarda zamanlarını geçirmeleri, güneş ışınlarından yararlanamama ve stres faktörünün Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarının artışının sebepleri olduğunu kaydetti. 
Çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu görüldüğünü belirten Köse, bunun temel sebebi vücut bağışıklık sistemlerinin birçok enfeksiyon ajanı ile yeni karşılaşıyor olması olduğunu dile getirerek, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; "Grip ve nezle halk arasında birbirine çok karıştırılan hastalıklardır. Ama aralarında birçok ayrılıklar söz konusudur. Nezlelerde tedavi belirtileri azaltan destekleyici tedaviden ibaretken grip de aşı ve antiviral ajan kullanma gerekliliği vardır. 
SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU NEDENLERİ
200'den fazla sayıdaki virüsler üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu virüsler çok hızlı yayılır ve çok bulaşıcıdır. Bu virüsler herhangi bir kişinin solunum yoluna tokalaşma gibi direk temas yolu ile yiyecek veya içecek paylaşımı ve öpüşme gibi temas ile bulaşabilir. Ayrıca, öksürük ve hapşırma yoluyla da yayılabilir. En sık görülen neden, kirli yüzeylere dokunduktan sonra kendi elleri ile gözlerini, burun veya ağıza dokunarak bulaştırmasını içerir. 
Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle üşüme ve öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, balgam, baş ağrısı, ateş, yüzde basınç, kulak ağrısı, soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet ve hapşırma durumlarından birini yada birkaçını içerebilir. Belirtilerin başlangıcı genellikle virüse maruz kalma zamanından 1-3 gün sonra başlar. Semptomların süresi genellikle 7 ile 10 gün arasında değişebilmekle beraber enfeksiyonun şiddetine göre daha uzun sürebilir. 
Basit bir soğuk algınlığı dahi tedavi edilmez veya ihmal edilirse orta kulak veya bademcik enfeksiyonu, sinüzit veya akciğer enfeksiyonlarına ilerleme eğilimi gösterebilir. Tedavi; şikayet ve bulguların ışığında değerlendirilmelidir. Çoğunlukla viral kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarında destekleyici tedaviler ön planda iken ilerlemiş hastalık tablolarında tedaviye antibiyotik eklenmesi ve hatta hastanede takip edilmesi önerilebilmektedir.
'GRİ AŞISI ÇOK ÖNEMLİ'
Grip aşısı erken dönemde koruyucu amaçlı olarak mutlaka önerilmektedir. Özellikle riskli grup olarak belirlenen 65 yaş üstü, sürekli akciğer ve kalp hastalıkları olanlara, diyabet hastalarına, kalıtsal kan hastalığı olanlara, sağlık çalışanlarına, risk grubunda olan hastaların ev haklı ve yakın temas da olanlar, grip mevsiminde hamileliğinin 4.ve daha sonraki aylarında olanlar, kemoterapi, radyoloji, steroid ilaç alanlar, organ nakli yapılmış olanlara yapılmalıdır. Bunun dışında olup da kendini aşı yoluyla gripten korumak isteyenlerde aşılanabilir."Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Emlak Vergisi’nde Son Gün 31 Mayıs
Bina, arsa ve araziler için yılda iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin birinci taksit ödemesi 31 Mayıs...

Haberi Oku