GÜNDEM:
Kırkdilim için 450 milyon liralık dev proje müjdesi
Başbakan Binali Yıldırım, Anitta Otel’de verilen akşam yemeğinde Çorumlu Sivil Toplum Kuruluşu yöneticileri, kanaat önderleri, sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.
Önceki akşam gerçekleşen programa Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Garnizon Komutan Vekili Per. Alb. Çetin Öcal, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Kaymakamlar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile daire müdürleri de katıldı.
AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Çorum eski Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu, AK Parti Çorum eski Milletvekili ve Eski Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın da hazır bulunduğu programın açış konuşmasını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptı.
Yapılan sunumların ardından kürsüye davet edilen Başbakan Binali Yıldırım, ülke ve dünya gündeminin yanı sıra Çorum’la ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Ziyaret programına ilişkin bilgiler vererek konuşmasına başlayan Binali Yıldırım, Çorum’un son yıllarda önemli bir atılım gerçekleştirdiğini vurguladı.
“KOBİ kenti Çorum, devlete bağımlı kalkınan bir il değil, kendi dinamikleriyle, özgüveniyle kalkınmasını gerçekleştiren bir il” diyen Yıldırım, Çorum’un bu açıdan örnek olduğunu söyledi.
İşsizlik oranı açısından da Çorum’un Türkiye ortalamasının altında yer aldığının altını çizen Yıldırım, son yıllarda pek çok badire atlatan Türkiye’de ekonomik göstergelerin iyiye gittiğini kaydetti.
‘Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu’ organizasyonunda emeği geçenleri tebrik eden Başbakan Yıldırım, Hitit Üniversitesi’nin sergilediği gelişimden övgüyle söz etti.
Yıldırım, Çorum tarımından ulaşıma, eğitimden sağlığa, sanayiden turizme kadar pek çok başlıkta bilgiler verdi.
KIRKDİLİM’E KÖKLÜ ÇÖZÜM
Çorumlular’ın merakla beklediği konularda dikkat çeken açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, “450 milyon TL harcayarak tünellerle, viyadüklerle otoyol gibi yol yapacağız” dedi.
Kırkdilim’de köklü çözüm için kolların sıvandığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Bir ülkenin kalkınması için enerji, altyapı ve yollar çok önemli. Erişemiyorsan, ulaşamıyorsan orası sizin değildir. Bakanlığımın ilk zamanları Çorum’a geldiğimde Osmancık’a geçerken Kırkdilim diye bir yer var. Oradan geçerken bildiğim tüm duaları okudum. Sonra ilk iş olarak pek çok insanı mağdur eden orayı hızlı bir şekilde yaptık. En azından geçit veren emniyetli bir hale getirdik. Burada ilk defa söylüyorum, şimdi oraya 450 milyon TL harcayarak tünellerle, viyadüklerle otoyol gibi yol yapacağız.” diye konuştu.
‘ÇORUM GÖLLER BÖLGESİNE DÖNÜŞTÜ’
Kanaat Önderleri ve STK Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Çorum'un leblebisiyle ön plana çıktığını ancak aslında kentin makine sanayisinde önemli olduğunu söyledi.
Çorum'da yaklaşık bin 200 sanayi tesisi bulunduğunu, buradan 120 ülkeye ihracat yapıldığını dile getiren Yıldırım, “Hatta fabrika yapan fabrikalar var. İşte içinde bulunduğumuz otelin sahibi bu işleri yapıyor. O bakımdan Çorum, özellikle son yıllarda yaptığı atılımlarla Türkiye'nin orta direği dediğimiz küçük ve orta ölçekli sanayicilere öncülük eden, bu anlamda ülkemizin değerine değer katan bir ilimiz haline geldi” şeklinde konuştu.
Hükûmetin yatırımlarıyla Çorum’un ‘Göller Bölgesi’ haline dönüştüğünü söyleyen Yıldırım, “Çorum'da şu anda mevcut 8 barajımız, 24 göletimiz var. İnşa halinde 14 baraj, 2 gölet ve planlanan 22 baraj ve 3 gölet daha var. Böylece bütün bu tesisler bittiğinde Çorum’un 12 bin kilometrekarelik alanının sulanabilir kısmının yüzde 95'i sulanmış olacak. Çorum'un bereketli toprakları suyla buluşacak” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de işsizliğin 10,6 olmasına rağmen Çorum’da bu oranın yüzde 5 civarında bulunduğunu belirten Yıldırım, kente son 15 yılda yapılan yatırım ve desteklerin tutarının 10 milyar 375 milyon lira olduğunu bildirdi.
KARDEŞLİĞİN MERKEZİNDEN BARIŞ MESAJI
Çorum’da devam eden kamu yatırımlarının proje tutarının ise 3,5 milyar lira olduğunu aktaran Yıldırım, şöyle konuştu:
“Hükûmetimiz Çorum'a, Çorum'un geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor ama bunlardan daha önemlisi Çorum kendi dinamikleri üzerinde, kendi özel sektör becerisiyle kabiliyetiyle çok daha ileri bir noktaya geldi. Bu ülke hepimizin. Bizler aynı inancın, milletin mensuplarıyız. Ne diyor Aşık Veysel, 'Kürt'ü Türk'ü ile Çerkez'i hep Ademin oğlu kızı, beraberce şehit gazi, yanlış var mı neresinde? Yezid nedir ne kızılbaş, bizi yakar bizi ateş, söndürmektir tek çaresi.' Türkiye'yi ayrıştırmaya, bölmeye çalışanların, mezhep ve meşrep kavgası çıkarmaya çalışanların buna kulak vermesi lazım. Biz bin yıldır bu topraklarda kardeşiz, biriz, kardeşiz. Bugünlere sevinçte de tasada da bir olarak geldik.”
Farklılıklara değil ortak noktalara yoğunlaşılarak geleceğin inşa edilebileceğini söyleyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Aynı medeniyetin, tarihin, kültürün çocuklarıyız. Aynı yolda yürüyoruz, aynı havayı soluyoruz, aynı sudan içiyoruz. Akrabayız, dünürüz. Bir olan köklerimizi daha da güçlendirmeye devam edeceğiz. Ecdat bize çok güzel miraslar bırakmış. 6 bin yıllık tarihi var buraların. Kimler gelmiş kimler geçmiş. Dünyanın ilk yazılı barış anlaşması bu topraklarda olmuş, Kadeş Anlaşması. O zaman bu anlaşmayı yapan iki medeniyet var, Hitit medeniyeti ve Mısır medeniyeti. Şimdi Mısır medeniyetinin hakim olduğu Ortadoğu'da bugün dünyanın emperyal güçleri kendi raconlarını kesiyorlar. Bizim yapmamız gereken, bu mirasımıza sahip çıkmak, ülkemize, vatanımıza gözümüz gibi bakmak. Birbirimizin hukukunu koruyacağız.
Kökleri ülkemizin sınırlarını aşıp Osmanlı coğrafyasına uzanan kardeşlerimiz var ama hepimizin ortak bir tarafı var, Türkiyeli olmak ve bu ülkenin sevdasıyla sevdalanmak. Çünkü ötekileştirmekten değil bir olmaktan, bütün olmaktan yanayız. Bundan başka da yolumuz yok. Geçmişten gelen sıkıntılarımız olabilir, geçmişte olan acıları hepimiz yaşadığımız için dersler de alıyoruz. Sıkıntılarımızı dayanışmayla, karşılıklı sevgiyle saygıyla aşacağız. Bizim samimiyetle güvenle aşamayacağımız hiçbir sorunumuz yok.”
‘SUYA YAZI YAZANLARDAN OLMADIK’
Bugüne kadar vatandaşa karşı hep dürüst olduklarını, yapamayacakları hiçbir şeyin sözünü vermediklerini, gereğini yaptıklarını anlatan Yıldırım, “Suya yazı yazanlardan olmadık” dedi.
Çorum'da son 15 yılda 11 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını, 2006'da Çorum Hitit Üniversitesinin açıldığını, kentte tarımdaki destek miktarının 1 milyar liranın üzerinde olduğunu anlatan Yıldırım, Türkiye genelinde tarıma verilen desteğin ise 60 milyar lirayı geçtiğini söyledi.
Bugün itibariyle 115 bin hektar arazinin sulanabildiğine dikkati çeken Yıldırım, projelerin tamamlandığında sulanabilir arazilerin yüzde 95'inin su ile buluşacağını ifade etti.
‘HIZLI TRENDE UYGULAMA PROJESİ 2018’E TAMAM’
Çorum'da 320 kilometre bölünmüş yolun bulunduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, demiryolu projelerine ilişkin bilgiler de verdi.
Karadeniz'i Çorum'a ve 14 vilayete demiryolu ile bağlayacaklarını anlatan Yıldırım, projelerin sürdüğünü dile getirdi.
Demiryolunu havaaalanından daha çok önemsediğini vurgulayan Yıldırım, 2018 yılı ortasında hızlı tren hattı uygulama projesinin biteceğini ve ardından yapım için adımların atılacağını kaydetti.
‘PRENSİBİMİZ SORUNLARI TORUNLARA DEVRETMEDEN ÇÖZMEK’
İçinde bulunulan muharrem ayının önemine dikkati çeken Yıldırım, bütün Müslümanların muharrem ayını ve aşure gününü tebrik etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere 15 yıldır canla başla milletin emrinde olduklarını vurgulayan Yıldırım, çok şey yaptıklarını ancak sorunların bitmediğini söyledi. Yıldırım, “Derler ki sorunu olmayan sadece deliler ve ölülerdir. Ama bu da doğru değil. Onların da sorunları var ama biz onların dünyasına giremiyoruz. Sorun burada. Toplumun tüm kesimleriyle biraraya geliyoruz ve her şeyi konuşuyoruz. Prensibimiz, sorunları torunlara devretmeden çözmek” dedi.
Amacın oy toplamak olmadığını, zaten iş düzgün yapıldığında vatandaşın oy vereceğini anlatan Yıldırım, “Vatandaşa şirinlik yaparak hiçbir iş yapmadan destek alamazsınız. 15 yıla bakıp bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Amacımız illerimizin dertlerine derman olmak” ifadelerini kullandı.
Gücü milletten aldıklarını dile getiren Yıldırım, “Bu ülkenin insanları olarak tek bir vatandaşımızın bile dışlanmasına, aramıza mesafe sokulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Etle tırnak olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız. Onun için günübirlik politikalara, gereksiz tartışmalara takılıp zaman kaybetmeyelim” diyerek sözlerini tamamladı.


Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

20 Bin Sözleşmeli Öğretmenin Ataması Yapıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama...

Haberi Oku