GÜNDEM:
Kadeş Barış Ödülü Bilge Kral Aliya'ya
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Çorum’da düzenlenen Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu’nda verilmesi kararlaştırılan ‘Kadeş Barış Ödülü’ sahibini buldu.
Kadeş Barış Ödülü’ne layık görülen Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliyaİzzetbegoviç’in ödülü Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bosna’nın Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’e takdim edildi. 
Törende, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in videolu mesajı da gösterildi.
‘ALİYA, BARIŞI KORUMAK İÇİN HERŞEYİ YAPTI’
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, ülkenin ilk cumhurbaşkanı ve babası olan merhum Aliyaİzetbegoviç'eKadeş Barış Ödülü verilmesini değerlendirdi.
Bakir İzetbegoviç, “Ödülün anlamı göz önüne alındığında doğru bir karar verildiğini düşünüyorum. Zira Aliya, barışı korumak için her şeyi yaptı” dedi.
Merhum Aliya'nın kabrinin de bulunduğu Saraybosna'daki Kovaçi Şehitliği'nde katıldığı bir anma etkinliğinin ardından Anadolu Ajansı’na açıklamada bulunan İzetbegoviç, Çorum'da düzenlenen Uluslararası Kadeş Barış, Eşitlik ve Kardeşlik Sempozyumu kapsamında Aliyaİzetbegoviç'e ‘Kadeş Barış Ödülü’ verilmesini değerlendirdi.
Bu anlamlı ödülün ilk kez verildiğine işaret eden İzetbegoviç, “Ödülün anlamı göz önüne alındığında doğru bir karar verildiğini düşünüyorum. Zira Aliya, barışı korumak için her şeyi yaptı. O, savaşın yaşanmaması için her şeyi yaptı. Savaş kapıya dayandığında da kaybetmemek ve barışı sağlamak için mücadele etti” ifadelerini kullandı.
‘ALİYA, ADİL OLMASA DA BARIŞ TEKLİFİ’Nİ KABUL ETTİ’
Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı Çorum'daki sempozyuma görüntülü mesaj gönderen İzetbegoviç, ‘Kadeş Barış Ödülü’nün rahmetli babasına verilmesinden onur duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Rahmetli Aliyaİzetbegoviç, barış ve insan onurunu hep savundu, bu değerler için tam anlamıyla mücadele verdi. Bosna Hersek devleti ve halkının en zor günlerinde dahi intikam politikasını, kötülüklere kötülükle karşılık verilmesini savunmadı. Bugün Bosna Hersek'in savunmasında mücadele verenler alınları ak, başları dik yürüyorlar. Zira onlara yön veren politika, yıkıma yıkımla, öldürmeyle ve toplama kamplarıyla karşılık veren bir politika değildi. O, her zaman insanların duygularına, kutsal değerlerine özen göstererek insanların ailelerini, geleneklerini, dinlerini ve kültürlerini korudu. Aliyaİzetbegoviç, mükemmel ve adil olmasa da barış teklifini kabul etti. Zira karşısındaki alternatif, savaşın ve acıların devamıydı. Bu sempozyumun ve Kadeş Barış Ödülü'nün, dünyada barış, huzur, eşitlik ve kardeşliğe katkıda bulunacağına bütün kalbimle inanıyorum. Günümüzde fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bu değerlerin, Balkanlar ve tüm dünyada hakim olmasını temenni ediyorum. Barış ve istikrarın tesisinde önemli aktörlerden biri olan Türkiye'ye, bölge ve Bosna Hersek'e olan desteği için bu vesileyle bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bosna Hersek, dünyadaki barış ve istikrarın temini yönündeki çabalarında her zaman Türkiye'nin müttefiki olacaktır.”Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

20 Bin Sözleşmeli Öğretmenin Ataması Yapıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama...

Haberi Oku