GÜNDEM:
‘Diğer toplumlardan farkımız Ahilik gibi değerlerimizdir'
30. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, beraberinde esnaf odaları başkanları ile yılın Ahisi seçilen mobilyacı Kemal Uğurel Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaret etti.Ziyaret kapsamında açıklamalarda bulunan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, ahiliğin Türk tarihinde ve kültüründe çok önemli bir yeri olduğunu belirterek; "Ahilik özünde yardımlaşma, başkasını gözetme ve yaşatmayı esas edinen bir sistemdir." dedi

Ahilik geleneğinin sürdürülmesi ve yaşatılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, esnafa verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye teşekkür etti.
Ahiliğin ahlaki felsefesinin günümüz esnaf ve sanatkarlarınca benimsenmesi gerektiğini belirten Kılıç, bugün Piri Baba Parkı'nda düzenlenecek Ahilik kutlamalarına tüm Çorum halkını davet etti.
Yılın Ahisi seçilen mobilyacı esnafından 58 yaşında ki Kemal Uğurel de çocuk yaşta başladığı mesleğini bugün halen devam ettirdiğini belirterek, mesleğini severek yaptığını söyledi.
Yılın Ahisi seçilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Uğurel, yılın Ahisi seçilmesinden ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye teşekkür etti.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü de manevi değeri yüksek bir Ahilik teşkilatı olduğunu belirterek, toplumları, milletleri birbirinden ayıran unsurların bu tür değerler olduğunu ifade etti.
Milli ve manevi değerlerin bir toplumu diğer toplumlardan ayıran en önemli unsurlar olduğuna dikkat çeken Külcü, "Modern dünya daha fazla üretmek, daha fazla satmak, daha fazla tüketmek ve daha fazla kar etmek üzerine kurulu ama bizim manevi değeri yüksek bir ahilik teşkilatımız var. Bununla ne kadar iftihar etsek azdır. Toplumları, milletleri birbirinden ayıran unsurlar bu tür değerlerdir. Bizim de bu anlamda çok zengin birikimimiz var. Ahilik ahlakı da bunun en önemlilerinden birisidir." dedi

'CUMHURBAŞKANIMIZIN VE BAŞBAKANIMIZIN ORTAYA KOYDUĞU TUTUM ÇOK ÖNEMLİ'
Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Ahilik kutlamalarına çok önem verdiğini ve esnafı önemsediğini kaydeden Başkan Külcü, 30 yıldır kutlanan Ahilik Haftası kutlamaların son 10 yılda daha farklı bir noktaya geldiğine dikkat çekti.
Ahilik konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın farkındalık oluşturmaya çalıştığını belirten Külcü, ortaya koyulan bu tutumun çok değerli olduğunu söyledi.Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

20 Bin Sözleşmeli Öğretmenin Ataması Yapıldı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımıyla 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama...

Haberi Oku