EKONOMİ:
Vali Kılıç,OKA ve YHKB toplantılarına katıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2017 Mayıs ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Amasya Valisi Salih Işık’ın ev sahipliğinde Amasya İlinde gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Valimiz Sayın Necmeddin KILIÇ, OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tokat Valisi Cevdet Can, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan OKA Dönem Başkanı Samsun Valisi İbrahim Şahin şunları kaydetti: “Amasya, Çorum Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer sosyal/ekonomik aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirmek ve bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte olan Kalkınma Ajansının "2017 yılı Mayıs ayı Yönetim Kurulu" toplantısını gerçekleştirmek ve Kurulun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.
 
Bilindiği üzere, daha önce tamamlanan Samsun Fuar Kongre Merkezi, Çorum Teknoparkı ve Amasya’da Yeşilırmak Şişirme Bendi, Yenilenebilir Enerji ve Turizm Cazibe Alanı Projesinden sonra Tokat’ta 2017 yılında Güdümlü Proje Desteği kapsamında desteklenmesi planlanan “Tokat Tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi” Projesi Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Bunlara ilaveten 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden desteklenmek üzere yeni güdümlü proje fikirleri üzerine çalışılmaktadır.
 
Geçtiğimiz ay Niksar’da yaptığımız toplantıda Türkiye’de oldukça yüksek olan buzağı ölümlerinin önce bölgemizde sonra da tüm ülkemizde azaltılmasını hedefleyen Altın Buzağı Can Sütü Güdümlü Projesi ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin Kızılırmak Deltası Doğal Yaşam Eksenli Kalkınma Güdümlü Projesini uygulamaya koyma kararı verilmişti. Bugün burada bir başka güdümlü projemiz görüşülecektir. Bu kapsamda, Çorum İl Özel İdaresi liderliğinde Çorum Tarım İl Müdürlüğü, Dodurga Kaymakamlığı, Çorum Belediyesi, Dodurga Belediyesi ortaklığında geliştirilen Çorum ilinin Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi Haline Getirilmesi Güdümlü Projesi hazırlık çalışmaları Yönetim Kurulunda ele alınacaktır. Bu proje ile Çorum İlimizin tıbbi aromatik bitkilere ait fide üretim merkezi haline getirilerek tıbbi aromatik bitkiler ve ilimizde yer alan önemli çeşitlerin fide ve tohum ıslahını sağlamak, tarımsal araştırma çalışmaları ile, TR83 Bölgesinin ekonomik ve tarımsal kalkınma potansiyellerini harekete geçirerek ilimizin kırsal alanda cazibe merkezi haline getirilmesi ile kırsal alanda yoksulluğun azaltılması köyden kente göçün önlenmesi amaçlanmaktadır. Yaklaşık 300 da alanda kurulacak olan proje kampüs alanında 5 dekar büyüklüğünde 1 adet Tıbbi Aromatik Fide yetiştirmek için tam otomasyonlu seranın yanında 100 dekarlık Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Üretim Alanı ve 50 dekarlık. Karabuğday Üretim Alanı ile 1000m2’lik Depolama alanı ve 1 adet 3 ton/gün kapasiteli Kurutma Tesisi kurulması planlanmaktadır. Ayrıca, İdari Bina ve Sosyal Tesisler ile 250 Kişilik Toplantı/Eğitim salonu, 3 adet Çiftçi Eğitim Salonu; paketleme ünitesi, satış pazarlama alanı, laboratuvar ile soğuk odadan oluşacak yapım işleri ile proje için gerekli tüm Makine Ekipman Alımları ve Yazılım Sistemlerinin kurulması planlanmaktadır.
 
Son olarak, bu toplantı vesilesiyle ev sahibimiz Amasya Valimiz ve Belediye Başkanımız ile birlikte Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlı olmasını ve başarılı çalışmalara vesile olmasını temenni ediyorum.” Samsun Valisi İbrahim Şahin’in konuşmasının ardından toplantı Mali Destek Programlarının Uygulama Süreçleri, devam eden Doğrudan Faaliyet Desteği ve Teknik Destek uygulamaları, Yatırım Destek Ofisleri çalışmaları, Güdümlü Proje Destekleri çalışmaları hakkında bilgi sunulmasıyla devam etti. Toplantıda ayrıca 2017 yılı Çalışma Programında ve Bütçesinde revizyon yapılması hususu görüşülürken, Ajansın Aylık Faaliyetleri ve Aylık Bilançosu hakkında da bilgi sunuldu. Yapılan değerlendirmeler ve görüş alışverişiyle toplantı sona erdi.
 
OKA Yönetim Kurulu Toplantısının ardından ise Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) Mayıs ayı Encümen Toplantısı Vali Salih Işık’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
 
Toplantı öncesinde Birlik Başkanı Amasya Valisi Salih Işık, açılış konuşmasında birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra nisan ayı aylık cetveller tetkik edilirken, Birlik Müdürü Yasemin Çoban ise Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği çalışmaları hakkında Meclis Üyelerine ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle, birliğin CBS birimi tarafından veri tabanı güncelleme ve saha çalışmaları; ilgili kurum ve kuruluşlarca teklif çağrısına çıkılan programlar çerçevesinde proje hazırlama talebi olan kurum, kuruluş ve kişilere YHKB merkez ofisi ve İl Proje ofislerince verilen teknik destekler; Uluslararası teknik ziyaretler; Ulusal ve uluslararası fon kaynakları ve mali destek programları ve/veya Birliğin öz kaynaklarından finanse edilecek olan;
 
“Tarım ve Hayvancılıkta Kullanılan Zirai ve Veteriner İlaç Atık Ambalajlarının Toplanması ve Bertarafı” konulu AGROPACKNET projesi 31 Mayıs 2017 tarihinde teslim edildi. AB Bakanlığı Karadeniz Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında yürütülmesi planlanan söz konusu proje 01.02.2018-31.07.2020 tarihlerinde gerçekleşecektir. YHKB bu projede proje ana yürütücüsü olarak 399.918.30 EURO bütçe ile görev almaktadır.  Proje ortakları Varna Ekonomik Kalkınma Ajansı (Bulgaristan) , Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesi Kalkınma Fonu (Yunanistan) , Hincesti İlçe Belediyesi (Moldova) ortaklı. Projenin toplam bütçesi yaklaşık 1.000.000,00 EURO.
 
“TR83 Bölgesindeki Tarımsal Üretime Konu Olan Bitki Türlerinin Köy Popülasyonlarının Araştırılması ve Envanter Hazırlanması.“
 
Yeşilırmak’a Deşarj Edilen Evsel Atık Suların Yapay Sulak Alanlarında Arıtılarak Hibrid Kavak Yetiştirilmesi ve Yeşilırmak’ın Kirliliğin Azaltılması”,
 
“Yeşilırmak Havzasında 4 ilde uygulaması gerçekleştirilecek olan Yöresel Gıda Ormanları” Projeleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi. Toplantı yapılan değerlendirmeler ve görüş alışverişinin ardından sona erdi. Toplantıların ardından Vali Salih Işık misafirleriyle beraber Sarı Konak’ta düzenlenecek iftar yemeğinde bir araya gelecektir.



Ajans Çorum
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sanayi Siciline Kayıt Olmayanlara Uyarı!
01 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe giren ‘’ 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi...

Haberi Oku