EKONOMİ:
4 ayda 18 bin kişi istihdam edildi
Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen SGK İl Müdürü Duran Cesur, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında 2017 yılında 18 bin 300 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi.

'Çalışma Hayatında Milli Seferberlik ve İstihdam Programı bizim kayıt dışılıkla mücadeledeki en önemli enstrümanlarımızdan biri oldu.' diyen Cesur,  SGK olarak kayıt dışılıkla mücadele ederken cezalandıran sürekli denetleyen hesap soran bir sistem değil, bilinç oluşturan farkındalık oluşturan bir kampanya ile birlikte kayıt dışılıkla mücadele etmeyi hedef koyduklarını söyledi.

Proje ile işverenlere, emeklilere, asgari ücretlilere, şehit-gazi yakınlarına ve tıbbi medikal malzeme kullanan sigortalılara ziyaretlerde farkındalık amaçladıklarını dile getiren Cesur, "Bugüne kadar 2009'dan beri yapılan istihdam teşviklerinin en fazla kayıt içi istihdamı artırmada etkisi olduğu kalkınma programı olduğu ortaya çıktı. Türkiye genelinde yüzde 53 olan kayıt dışılık bugün yüzde 33'lere kadar indirildiyse bunda teşviklerin çok büyük katkısı olmakla birlikte yeni dönemde önümüze koyduğunuz temel hedef kayıt dışılığı bitirmede başarılı yol almaktadır." diye konuştu.

Sosyal Güvenlik haftası kapsamında SGK'nın faaliyetlerinden de bahseden Cesur, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

SOSYAL GÜVENLİK HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GÖTÜRÜLDÜ

Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi. İlimizde Osmancık, Sungurlu, Alaca, İskilip, Bayat ilçelerimizde olmak üzere 5 merkez müdürlüğümüz bulunmaktadır. Ayrıca İlimizde SSGM ve MHSGM faaliyetini sürdürmektedir.

E-DEVLET HİZMETLERİ YAYGINLAŞTIRILDI

Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık.

E-Devlet Kapısı'nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun e- Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır.

 ALO-170 VASITASIYLA VATANDAŞLARA HİZMET SUNULMAYA DEVAM EDİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır.

LİSE VE ÜNİVERSİTE MEZUNLARİNA İLAVE 2 YIL SAĞLIK HİZMETİ SAĞLANDI

Gençlerle ilgili biliyorsunuz bir önceki düzenlemede 25 yaşına kadar olan gençlerin bütün GSS borçlarını sildik. Üniversite mezunu gençler üniversiteden mezun olduktan 2 sene sonrasına yani 25 yaşına yine liseden mezun olmuş olup 20 yaşına kadar olan gençler GSS kapsamında oluyor. Bizim GSS sistemimiz birey değil aile esaslı. Ailenin reisi ebeveynden herhangi biri olabilir anne olabilir baba olabilir 53 lira 33 kuruş ödediği takdirde ailedeki tüm bireyler GSS'den yararlanabilecek.

BİRİKMİŞ BORCU OLANLARA YÖNELİK KOLAYLIKLAR SAĞLANDI

01.04.2017 öncesine ait birikmiş prim borcu olanlardan gelir testi hiç yaptırmamış olanlar 02.04.2018 e kadar gelir testi yaptırmak istemesi halinde SYDV'lere başvurarak Gelir Testi yaptırabilir, gelir testi düşük çıkması halinde tüm Genel Sağlık Sigortası alacaklarından vazgeçilir. ( ödenenlerin iade ve mahsubu yok) Gelir Testi yaptırmak istememesi halinde iste bu borçlarını 30.04.2018 e kadar ister peşin ister kendi belirleyeceği taksitlerle faiz ve gecikme zamlarından muaf olarak ödeyebilir.

 EMEKLİYE PROMOSYON İMKÂNI SAĞLANDI

İlk defa emeklilere promosyon uygulaması başlatıldı. Bu uygulama gereği kişi 3 yıl bankadan maaş almayı taahhüt edecek.

1000 TL ye kadar 300 TL

1000-2000 TL arası 375 TL

2000 TL den fazla 450 TL verildi. Tahmin ediyorum ve umuyorum ki 3 yıl sonra daha iyi şartlar temin edeceğiz kendileri için.

YAPILANDIRMA TAKSİT ÖDEME SÜRESİ UZATILDI

6736 SGK yapılandırma kapsamında 2017 Ocak ayından sonraki tüm taksit son ödeme tarihleri  4 ay sonraya uzatıldı.

 SGK HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ARTTI

TÜİK Anketi (22 Şubat 2017 tarihli haber bülteni): Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleştirerek %67,9 oranına ulaştı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

‘1 yılı geçtiyse ödemeyin’
Gazetecilerle bir araya gelen Maliye Bakanı hemşehrimiz Naci Ağbal, trafik cezaları ve TEDES ile ilgili önemli...

Haberi Oku