Alaca'da borç yapılandırma çalıştayı

Alaca Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Alaca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Günser Şirin, Alaca TSO Meclis Başkanı Hasan Demiran, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Ataç, Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Duran Ongu, Alaca TSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Kellegöz, Fatih Mehmet Bulut, Hanifi Yağlı ve ilçe Mali Müşavirlerinden Necati Durak, Nihat Turgut, Halil İbrahim Şaltu, Yahya Çiçek, Mahmut Isık ve Alaca TSO Genel Sekreteri Fatih Arslan katıldı.

Yapılan açıklamaya göre, yapılandırma hakkında sunum yapan Mali Müşavir Halil İbrahim Şaltu, “6736 sayılı yasa 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasadan faydalanmak isteyenler için son başvuru tarihi ise 25 Kasım 2016 'dır. Yasaya göre vergi mükellefleri hem SGK hem de vergi borçlarını yeniden yapılandırarak ödeyebilecektir. 

Yasada ayrıca vergi mükellefleri için gelir ve kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve stopaj yönünden matrah artırımı imkânı getirilmiştir. Bu imkândan faydalanacak vergi mükellefleri matrah artırımında bulundukları taktirde daha sonra yapılacak olan vergi incelemelerinde hem cezadan hem de ceza ile gelecek olan ek vergilerden de kurtulacaklardır. Yine katma değer vergisinden matrah artırımında bulunan vergi mükellefleri de kondan çıkarılacaklardır.

Bu kanundan faydalanan vergi mükellefleri bir nevi kendilerini geriye dönük vergi incelemelerine karşı vergisel ceza ve yükümlülüklere karşı sigortalamış olacaktır. Ayrıca borçlarını yapılandıran mükellefler daha az gecikme zammı ve faiz ödeyeceklerdir.” dedi. Çalıştay sonrasında; oda başkanları ve mali müşavirler olarak tüm vergi mükelleflerinin 6736 sayılı yasa kapsamından yararlanmaya davet edilmesine ve esnaf ve tüccarların gerek borç yapılandırması gerekse matrah artışı için çalıştıkları  mali müşavirleri ile tekrar bir istişare etmeleri istendi.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

15 Temmuz Şehidi Adına Park Yapılıyor
Alaca Yüksekyayla Köyünde 15 Temmuz Şehidi Mehmet Kocakaya adına park yapımı devam ediyor.

Haberi Oku